15.1.2008 navštívil obec Trhanov prezident republiky Václav Klaus s manželkou. Byla to historicky první návštěva hlavy státu v naší obci. Kolona nablýskaných černých vozů zastavila před trhanovským zámkem ve 12,40 , kde postávalo mnoho obyvatel z obce i okolí. Prezidenta a jeho doprovod přivítal starosta obce Ondřej Frei před zaplněným sálem. Prezident, paní Klausová a hejtman Plzeňského kraje Petr Zimmermann občany pozdravili a poté došlo na autogramiádu. Prezidentský pár rovněž podepsal pamětní list a obecní kroniku. Po předání daru se odebrala celá delegace do místní restaurace na oběd. Menu, které si prezidentská kancelář vybrala bylo následující : salát z říčních raků, chodský kocmouch s hříbkovou omáčkou, marinovaná svíčková a těstovinové špecle, pošírovaná hruška s vanilkovou zmrzlinou a ke kávě pekáč chodských buchet plněných povidly a tvarohem. Asi ve 14,30 se kolona vydala na další cestu.
Trhanov leží 6 km jihozápadně od Domažlic. Poprvé je písemně zmiňován v r.1621, kdy zde stál pouze mlýn zvaný Trhanovský. Pojem Trhanov byl utvořen podle tamního mlynáře, který měl pověst trhana. Po bitvě na Bílé Hoře
koupil za velmi nízkou cenu tento mlýn Wolf Wilém Lamingen. V té době zde již byl poplužní dvůr, ke kterému pán z Lamingenu nechal postavit pivovar. Do panského dvora docházeli Chodové z chodských vesnic Újezd, Chodov, Draženov na robotu. Syn Wolfa Wiléma Wolf Maxmilián Lamingen ( zvaný Lomikar ) zde postavil v letech 1676 – 1677 zámek v barokovém slohu jako své letní sídlo. Po jeho smrti v r.1696 koupil panství Jiří Jindřich Stadion. V roce 1706 byla zahájena stavba kaple sv.Jana Neopomuckého. Po požáru v r. 1755, kdy celá budova lehla popelem, Stadionové zámek obnovili a přistavěli nové části. V roce 1788 byla v Trhanově založena škola pro děti z Trhanova a z přiškolených obcí Babylon, Chodov, Pec a Újezd. V roce 1810 nechal hrabě Filip Jan Stadion zvýšit zámek o jedno patro, přistavěly se nové hospodářské budovy a postaven byl na místě kaple kostel Sv.Jana Nepomuckého. Po smrti posledního z rodu Stadionů získal zámek rod Schönbornů, který jej vlastnil až do r.1945. V r.1906 byl v Trhanově zřízen poštovní úřad a v roce 1908 nechal trhanovský rodák, univerzitní profesor, Mudr. Josef Thomayer, pochovaný na zdejším hřbitově, vybudovat chudobinec. Tato budova v novorenesančním stylu se slunečními hodinami byla předána obci. Po 2.sv.válce sloužila budova zámku jako kasárna, později jako škola v přírodě. K tomuto účelu je využívína dodnes. Nad Trhanovem jsou k vidění Boží muka.
Dne 23.března 1853 se narodil v obci Trhanov významný lékař, univerzitní profesor a spisovatel Josef Thomayer.
Narodil se jako prvorozený syn zahradníka na trhanovském zámku. Středoškolská studia absolvoval v Klatovech a potom odešel do Prahy, kde vystudoval medicinu. Po skončení studií pracoval nejprve jako chirurg, ale záhy se stal asistentem I. interní kliniky a později profesorem Karlovy univerzity.
Profesor Thomayer byl zakladatelem českého vnitřního lékařství a významným a špičkovým odborníkem v diagnostice. Vyučil mnoho dalších výborných lékařů. Nikdy nezapomínal na chudé a v roce 1908 dal na vlastní náklady vystavět v Trhanově patrové stavení se slunečními hodinami jako chudobinec pro osoby nemocné, nezaopatřené a stářím sešlé, tento dům v r.1927 věnoval do správy obce. Josef Thomayer je pochován na zdejším hřbitově v rodinné hrobce.
Dnes je 9.10.2024
Svátek má Štefan, Sára
Státní svátky a významné dny na dnešek:
Zítra má svátek Marina